İkinci El Çelik Raf Sistemleri

Depolarda yer almakta olan ürünlerin sorunsuz bir şekilde saklanabilmesi açısından ve aynı zamanda bir ürün arandığı zaman daha kolay ulaşılabilir olması açısından raf sistemleri tercih edilmektedir. Ahşap, mdf gibi malzemeler kullanılarak hazırlanan modellerin yanı sıra depolarda tercih edilecek olan ürünlerin demir gibi dayanıklı materyallerden oluşmaları gereklidir.
Tercih edilecek olan ikinci el depo rafı modellerinde depoda yer alacak olan ürünlerin ağırlıkları göz önünde bulundurularak seçilmeleri gereklidir. Çelik sistemlerinin kullanım alanları arasında arşiv rafları, depo rafları ve bunun yanı sıra ağır depolama rafları yer almaktadır.

Çelik Raf Sistemlerinin Ölçüleri

Genel olarak çelik sistemler standart ölçülerin yanı sıra farklı ölçülerde de üretilebilen vidalı sistemlerdir. İkinci el çelik raf ölçüleri belirlenirken, taşıyacak olacakları yüklerin ağırlıkları ile orantılı olarak tabla ve profil kalınlıkları belirlenmektedir.
İhtiyaca göre çeşitli kalınlıklarda kesilebilen çelik raflar 0.70 mm ile 2.00 mm arasında değişiklik gösterebilirler. Derinlik ölçülerinde de çeşitli derinlik ölçüleri kullanılabilmektedir. İmal edilen ürünlerde derinlik ölçüleri 31 cm, 43 cm, 59 cm, 75 cm ve 96 cm olarak değişmektedir. Saklanılacak olan ürünlerin ağırlıklarına göre ve kullanılan malzemelere bağlı olarak, kalınlık ve derinlik ölçüleri değişiklikler gösterebilir. Ağır olan ürünler için kullanılan sistemler ile hafif olan ürünler için kullanılan sistemler farklılık göstermektedirler.

Depolarda Yer Alan Ağır Yük Ve Hafif Yük İkinci El Çelik Raf Sistemleri

İstiflenecek olan ürünlerin ağırlıklarına uygun olarak üretilen ikinci el raf sistemlerinin renkleri genel olarak gri olarak belirlenseler de istenilene göre çeşitli renklerde üretilebilirler. Kullanılan çelik raflar uzun süre dayanıklı oldukları için ve diğer sistemlere göre çok daha ekonomik oldukları için tercih edilmektedirler.
Kamu kuruluşları ve büyük şirket arşivleri gibi yerlerde çelik olan raf sistemleri tercih edilmektedir. İstiflenecek olan ürünlerin boyutları özel olması durumunda kullanılacak olan mekanın büyüklüğü ve ürünlerin ağırlıklarına göre ölçümler yapılmakta ve daha sonra özel olarak üretilmektedirler. Dayanıklı olan çelikten üretilen sistemler ekonomik olmaları nedeni ile de en çok tercih edilen sistemler arasında yer almaktadırlar.


Depolarda, ürünlerin istiflenmesi amacı ile raf sistemleri tercih edilmektedir. Çünkü bu şekilde ürünler daha kolay ulaşılabilir bir hal almaktadırlar. Hafif ve ağır yüklü olan ürünler için farklı sis...